Predstavnici Udruženja Čep za hendikep, posjetili su JU SŠC “Milutin Milanković” Milići i tom prilikom predstavili srednjoškolcima rad Udruženja. Takođe, ovo je bila prilika da se predstavnicima Udruženja Čep za hendikep, predaju prikupljeni čepovi, nešto više od 200 kg.
Posjeta Milićima je prva posjeta Udruženja Čep za hendikep Republici Srpskoj kaže osnivač udruženja Zoran Martinov.
“Postojimo sad već 11 godina a trenutno i od prodaje plastičnioh čepova, kupujemo ortopedska pomagala ne samo u Srbiji već i u Republici Srpskoj. Između ostalog donirali smo i jedna kolica djevojčici iz Vlasenice. Obuhvatamo i Crnu Goru i još desetak zemalja regiona” – kaže Martinov i dodaje da je broj onih koji podržavaju akciju porastao za nekih 40% a za 11 godina postojanja, od prikupljenih 600 tona plastičnih čepova i njihove prodaje, pomognuto je 122 osobe sa invaliditetom.
“Međutim, urađeno je i mnogo više. Na pravni način smo pomagali mnogim osobama sa invaliditetom da ostvare pravo preko republičkog Fonda” – ističe Martinov i podsjeća da mu je prvi “drug” u Zrenjaninu bio Milićanin, Jevto Savić, koji je sticajem ratnih okolnosti izbjegao u Zrenjanin.
Srednjoškolci u Milićima čepove prikupljaju već pet,šest godina ali je akcija intenzvirana u protekle dvije godine – kaže profesor Milan Vuković, koordinator Savjeta učenika.
“Ta akcija je imala različite oblike. Mi smo prošle godine orgnaizovali takmičenje u prikupljanju čepova i pobjedničko odjeljenje je dobilo nagradnu ekskurziju. Tada smo prikupili 150 kg čepova. Pored toga učenici naše škole prave kutije za prikupljanje čepova. Do sada smo ih podijelii opštini, vrtiću i osnovnoj školi i planiramo i dalje da ih pravimo i da podijelimo institucijama” – kaže Vuković i napominje da akcija ima višestruk značaj – prvo pomaže drugim ljudima a drugo je ekološki aspekt.
Sara Kaldesić učenica je trećeg razreda ekonomske škole, odjeljenja, koje je prošle školske godine prikupilo najviše čepova.
“Prošle godine smo išli na jednodnevnu ekskurziju u Banjaluku i bilo nam je baš lijepo a našom akcijom smo pomogli onima kojima je pomoć potrebna” – kaže Sara.
Stopama starijih drugara, od ove školske godine krenula je I Andrea Lalović, učenica prvog razreda.
“Učestvujem u akciji Čep za hendikep. Nakon svakog popijenog soka, ostavim čep u kutiju za čepove i drago mi je da tako pomažem ljudima” – kaže Andrea.