
Šta treba spakovati u putnu apoteku kada krenete na odmor, pročitajte savjete dr Vere Tanacković
Stigla je sezona godišnjih odmora i mnogi roditelji su u nedoumici šta od lijekova je neophodno ponijeti u putnoj apoteci za putovanje sa djecom.
Savjete i preporuke dala je dr Vera Tanacković, specijalista pedijatrije u zvorničkoj Bolnici u Zvorniku.
Dr Tanacković savjetuje da se probiotik uzima par dana pred put, ali i tokom cijelog odmora. Ukoliko imate problem sa mučninom i povraćanjem tokom putovanja preporučuju se lizalice ili tablete protiv mučnine, osim za djecu mlađu od dvije godine.
Kada putujete sa malom djecom, toplomer je obavezan u putnoj apoteci. Ako dijete ima povišenu temperaturu koja prelazi 38.5 °C važno je da u kućnoj apoteci imate sirup ili tablete – lijek za spuštanje temperature.
Ako dijete zbog povraćenja ili dijareje izgubi dosta tečnosti, najlakše ćete je povratiti sredstvom za rehidrataciju.
Zbog promjene klime i morske vode, virusne infekcije ili alergijske reakcije često na moru dođe do toga da se djetetu zapuši nos, to može da mu ometa san i poprilično poremeti ritam odmora. Kapi ili sprej za nos mogu biti od pomoći.
Odgovarajuće kreme i sprejevi za sunčanje i nakon sunčanja koji će zaštititi vašu djecu od štetnih uticaja sunca i UV zračenja, preporučuje se visoki zaštitni faktor 50.
Lijekovi protiv alergija uzimaju se po preporuci ljekara u odgovarajućoj dozi i na način kako je propisano.
U slučaju povreda bilo bi dobro da imate sterilnu gazu, hanzaplast, povidon, hidrogen ili bornu kiselinu.
Lijekove za djecu koja pate od hroničnih bolesti koristiti po preporuci pedijatra.
Nadamo se da će ovi savjeti dr Vere Tanacković pomoći da nešto ne zaboravite kada krenete na odmor. I na kraju, ne zaboravite dobro raspoloženje i sreću!