Bratunac: Opština izradila rodno odgovoran Pravilnik o podsticaju poljoprivredi
Predstavnice UŽ “Maja” i UŽ “Priroda” Bratunac, održale su u Bratuncu sastanak sa članovima radne grupe zadužene za izradu Pravilnika o podsticaju poljoprivredi, koja je formirana od strane načelnika Opštine Bratunac, a kao dio projekta “Povećanje odgovornosti lokalnih vlasti za rodnu ravnopravnost za žene sa sela”, koji je podržan od strane CPCD.
“Razgovarali smo o aktivnostima projekta, u okviru kojeg je po prvi put usvojen Pravilnik o podsticaju poljoprivredi. Na osnovu Pravilnika je već raspisan Javni poziv za podršku registraciji gazdinstava. Pravilnik je objavljen na web stranici Opštine Bratunac, tako da je sve dostupno i objašnjeno. Saša Stević je bio neko, ko nam je mnogo pomogao u izradi Pravilnika. Ima još nekih stvari koje treba doraditi ali bitno je da ga imamo. Zahvaljujem se i našem donatoru, CPCD koji osluškuje naše želje. Moram da napomenem da smo projekat radili i na području opštine Vlasenica. I za njih imam samo riječi hvale. Oni su već po Pravilniku realizovali nekoliko projekata u oblasti plasteničke proizvodnje, dali su podršku ženama u biznisu i to su značajne svote novca ” – kaže predsjednica UŽ ” Maja” Nada Marković.
Pravilnik o podsticaju poljoprivredi u opštini Bratnac je po prvi put usvojen i sadrži više od 16 komponenti finansiranja u oblasti poljoprivrede – pojašnjava samostalni stručni saradnik za poljoprivredu u Opštini Bratunac Aleksandar Stević.
„Nakon dugog niza godina subvencionisanja poljoprivrednih proizvođača, opština je konačno donijela i Pravilnik koji će praktično definisati na koji način i koje kategorije poljoprivredih proizvođača će biti obuhvaćene podsticajima. Radivši na Pravilniku, bili smo u koordinaciji i sa ženskim nevladinim organizacijama i zadrugama, tako da smo prilikom izrade Pravilnika o podsticaju, uzeli u obzir džender momenat, shvatajući značaj uloge žene na selu i ženskog preduzetništva. Pravinik je obuhvatio više od 16 komponenti finansiranja, podsticanja proizvodnje, pokretanja ili proširenja proizvodnje kao i sufinansiranja tekuće proizvodnje. Mislim da je Pravilnik dobro koncipiran, ali nakon što budemo analizirali njegovu primjenu u ovoj godini, vidjećemo da li ga treba korigovati za sledeću godinu. Nekoliko aktivnosti je započeto po ovom Praviliku, počevši od podsticaja nabavke plastenika i opreme za plastenike od sadnog materijala. Međutim, puno sredstava je uloženo već u tekuću proizvodnju, tako da Pravilnik već ima svoj operativni deo i značajna sredstva se već slivaju na račune poljoprivrednih proizvođača“ – kaže Stević.
Načelnica Odjeljenja za financije u opštini Bratunac Danijela Mrakić napominje da su podsticajna sredstva u 2024.godini uvećana za 10 000 KM u odnosu na prošlu godinu.
„Planirana sredstva za razvoj poljoprivrede i pružanje stručne pomoći u 2024.godini iznose 90 000 KM, što je za 10 000 KM više nego u prošloj godini. Osim ovih, imamo i sredstava za rad DOO Malina u iznosu 190 000 KM i sredstva za održavanje sistema za navodnjavanje u iznosu od 70 000 KM. Ovaj Pravilnik će nam mnogo značiti radi pravilnijeg i realnijeg rasporeda sredstava i jačanje žena na selu“ – kaže Mrakićeva.
Projekat se provodi u okviru programa „Jačanje transparentnosti i odgovornosti za rodnu ravnopravnost u regiji Zapadnog Balkana” uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije (ADA) I Švedske agencije za međunarodni razvoj I saradnju (SIDA). Projekat traje 12 mjeseci a implementiraće se u dvije opštine, Bratunac i Vlasenica.
Opšti cilj projekta je povećati odgovornost lokalnih vlasti opština Bratunac i Vlasenica za rodnu ravnopravnost kroz donošenje rodno odgovornih politika za žene sa sela.
Specifični cilj(evi) su :
- Poboljšati I povećati odgovornost 2 opštine u BiH za ravnopravnost polova I poboljšanje kvaliteta života žena na selu primjenom ROB alata kako bi se prediuprijedile krize nastale klimatskim promjenama I ekonomska kriza.
- Povećati kapacitete 2 OCD članica Gender Budget Watchdog Network za korištenje ROB alata I njihovu primjenu u izmjenama politika na lokalnom nivou, čime će biti povećana vidljivost I prepoznatljivost rada Gender Budget Watchdog Network.
U sklopu projekta održani su sastanci sa predstavnicima lokalnih vlasti dvije opštine, radionice opštinske radne grupe za izradu pravilnika, sastanci i radionice sa OCD-a i ženama sa sela, održane promotivne aktivnosti projekta te koordinacioni sastanci projektnog tima.