U Milićima obilježena Evropska sedmica mobilnosti
Opština Milići u saradnji sa PU “Poletarac” Milići organizovala je aktivnost na Trgu rudara povodom obilježavanja Evropske sedmice mobilnosti. Milica Knadić komunalni policajac u Opštini Milići kaže da je ovogodišnji moto kampanje “Zajednički javni prostor”.
“Tema ovogodišnje kampanje odnosi se na bolje i efikasnije korišćenje javnih prostora. Tim povodom mališani iz PU Poletrac učestvuju u aktivnosti “Crtanje na ulici”. Ovim putem im se zahvaljujem što su se odazvali, da zajedno sa nama obilježe Evropsku sedmicu mobilnosti” – kaže Kandićeva.
Djeca starije vrtiće grupe, crtanjem su improvizovala na Trgu pješački prelaz a bilo je tu i cvijeća, slova, brojeva i drugih zanimljivih crteža a pjesmicom “Semafor” djeca su pokazala da znaju šta znače boje na semaforu.
Slavica Savić vaspitačica starije vrtićke grupe u PU “Poletarac” kaže da djeca u vrtiću uče o pravilima ponašanja u saobraćaju te da crtanjem uče osnovne saobraćajne znakove.
“Djeca imaju osnovna znanja o bezbjednosti u saobraćaju – šta treba da poštuju, kako se prelazi ulica, sa kim mogu da pređu ulicu itd. Naučiil smo i pjesmicu o semaforu, kako bi djeca lakše zapamtila kako semafor reguliše saobraćaj. Smatram da bi djeca trebala da imaju što više edukativnih predavanja o bezbjednom učestvovanju u saobraćaju”- kaže vaspitačica Slavica.
Evropska sedmice mobilnosti obiježava se svake godine od 16. do 22. septembra a koordinator kampanje je Centar za životnu sredinu iz Banjaluke.
Generalna direkcija za životnu sredinu Evropske komisije je 2002. godine pokrenula kampanju Evropska sedmica mobilnosti, koja se svake godine organizuje u više od 3.000 gradova širom svijeta.
Više od 70% Evropljana živi u urbanim područjima, pa je javni prostor postao oskudan u mnogim gradovima. Mjesto gdje svi ljudi, načini prevoza i aktivnosti imaju dovoljno prostora nudi više socijalne jednakosti, veću sigurnost na putevima, manje buke, manje zagađenja vazduha i bolji kvalitet života.
Stoga, dijeljenje javnog prostora donosi mnoge koristi društvu. Ranjiivi učesnici u saobraćaju čine 70% smrtnih slučajeva na gradskim saobraćajnicama, pa je bitno dati prioritet ovoj grupi prilikom dodjele javnog prostora. Da bi se podstakli ljud da češće hodaju i voze bicikl, potrebno je više kvalitetne posvećene infrastrukture i saobraćajnih pravila koja daju prednost pješacima i biciklistima.
Javne vlasti imaju alate za sprovođenje promjena u politici i infrastrukturi koje podržavaju trajni prelazak na održivu mobilnost. Na kraju, gradovi u kojima živimo oblikovani su individualnim odlukama koje donosimo.