BiHističemonaslovnaRegija BiračRepublika SrpskaVijesti

U Bratuncu i Srebrenici žrtvama nasilja pomaže osoba od povjerenja – pomagačica a omogućena je i besplatna pravna pomoć

U Milićima je danas održan informativni sastanak u okviru projekta “Podrška žrtvama i preživjelim za bolji pristup pravdi i institucionalnim uslugama” koji provodi Centar ženskih prava iz Zenice uz podršku Udruženja žena povratnica “Podrinjka” iz Srebrenice. Na sastanku je predstavljen projekat u okviru kojeg je uspostvljena pravna i psihološka pomoć, održane informativno-edukativne sesije te izgrađena mreža pomagačica žrtvama nasilja – kaže Bojana Jovanović koordinatorica projekta.

“Veći broj aktivnosti smo proveli na području opština Srebrenica i Bratunac sa predstavnicima lokalnih vlasti, mjesnih zajednica, kontaktirali s povratničkom populacijom, odradili smo jednu sesiju obuke za pomagačice u zajednici, za regiju Srebrenice” – kaže Jovanovićeva.

pomagačica

Ona dodaje da je na području opština Bratunac i Srebrenica iskazana potreba za pružanjem besplatne pravne i psihološke pomoći prije svega za žrtve nasilja u porodici.

“To je ono što smatramo da treba nastaviti raditi i ubuduće. Pružati pomoć na široj regiji. Smatramo da sa  svojim kapacitetima i znanjima možemo doprinijeti da se na bolji način svi zajedno borimo protiv nasilja u porodici i generalno protiv kršenja ljduskih prava. Takođe, radimo na promociji mreže pomagačica u BiH i nadamo se da će ta mreža zaživjeti i na području istočnog dijela RS” – kaže Jovanovićeva i dodaje da je do sada 80 žena prošlo obuku za pomagačice.

“Na osnovu izmjena Zakona o  zaštiti od nasilja u porodici RS i FBiH,  žrtva nasilja ima pravo odrediti “osobu od povjerenja” koja može biti prisutna svim postupcima i radnjama propisanim ovim zakonom u koje je uključena žrtva, a koji su u vezi ostvarenja zaštite i podrške vezano za nasilje. Prepoznajući da sam institut ne može zaživjeti tek tako i da ne može bilo ko da pomogne žrtvi da prođe kroz sistemsku zaštitu,  počele smo da radimo na obuci pomagačica. One su prije svega osposobljene znanjem i vještinama da budu od koristi žrtvi nasilja u porodici ali i takođe da pomognu institucijama da na lakši način rade posao kada je u pitanju zaštita žrtava nasilja u porodici. Mi smo na današnjem sastanku predstavili vašu sugrađanku, koja je nedavno prošla obuku za pomagačice” – naglasila je Jovanovićeva.

Biljana Sušić iz Milića, psiholog u Centru za mentalno zdravlje Srebrenica, prošla je obuku za pomagačicu.

pomagačica

“Ono što je razlog zbog čega sam ušla u svu ovu priču je što u svim sferama ima nasilja. Koliko je to prepoznato, kako se reaguje!? Uvijek možemo primijetiti da postoje odstupanja i ne možemo uvijek biti zadovoljni. Ono što je meni jako bitno je da, kao pomagačica, mogu da budem uz žrtvu koja je doživjela nasilje, da prođe kroz sistem, što nije nimalo lako i jednostavno i da prosto kad prođe nasilje, treba joj pružiti pomoć i podršku” – kaže Biljana i napominje da trenutno radi kao pomagačica.

Sastanku u Milićima su prisustvovali i predstavnici Centra za socijalni rad Milići, doma zdravlja “Sv.Nikola” Milići i opštine Milići.

Marijana Gligorović psiholog u Centru za socijalni rad Milići kaže da je danas saznala puno korisnih informacija koje može primijeniti u radu sa žrtvama nasilja u porodici.

“Jedna od tih stvari je mreža pomagačica za koju sam nedavno čula preko koleginice ali nisam bila detaljno upućena. Smatram da je to jako bitna i korisna stvar za nas, koji radimo u institucijama koje se bave nasiljem u porodici ali sto tako je bitno i za žrtvu nasilja. “Osoba od povjerenja” jeste predviđena Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici u RS, međutim to nije iskorišteno na najbolji mogući način, pa su “pomagačice” konkretan primjer kako im treba pomoći” – ističe Marijana i napominje da institucije koje čine multisektorski tim u opštini Milići dobro sarađuju.

pomagačica

“Saradnja Centra za socijalni rad sa policijom i domom zdravlja , sa školama po potrebi, je jako dobra. Obično se nasilje prvo prijavi policiji pa onda Centru za socijalni rad i u principu se svaka prijava obrađuje tim putem” – kaže Marijana.

Realizacija projekta „Podrška žrtvama i preživjelim za bolji pristup pravdi i institucionalnim uslugama“ počela je u decembru prošle godine a aktivnosti zavrašavaju krajem ovog mjeseca. Mevlida Mehanović predsjednica Udruženja žena povratnica “Podrinjka “ iz Srebrenice, kaže da je projekat opravdao očekivanja.

pomagačica

“Projekat je dao značajne rezultate. Od uvezivaja žena do “iskopavanja informacija” sakrivenih za širu društvenu zajednicu do pružanja besplatne psihološke i pravne pomoći, koja je jako značajna na našem području“ – kaže Mevlida koja je takođe prošla obuku za pomagačicu žrtvama nasilja.

Do kraja projekta, biće organizovana dva stručna Foruma, jedan za područje FBiH drugi za područje RS i konferencija koja je finalni događaj projekta, na kojoj će biti predstavljeno sve ono što je urađeno.

Projekat se provodi na području opština Srebrenica, Bratunac, Milići, Vlasenica, Han Pijesak, Sokolac, Osmaci, Višegrad, Rogatica i Grada Zvornik.

Projekat omogućava regionalni projekat Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija (EU) i sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button