BiHističemonaslovnaRegija BiračVijesti

Završen projekat “Pčelarstvo i ruralni razvoj” u opštini Vlasenica, mladi pokazuju interes za pčelaranje

Predavanje o temi “Odgovor pčelara na klimatske promjene”, poslednja je aktivnost u okviru projekta “Pčelarstvo i ruralni razvoj”, koji je opština Vlasenica realizovala u protekle dvije godine uz podršku organizacije Muslim Aid a u saradnji sa  Poljoprivrednom zadrugom “Zdravo” Vlasenica i Udruženjem pčelara Vlasenica.

O temi je govorio profesor dr Goran Mirjanić, koji se, kako kaže, tri decenije bavi pčelarstvom.

pčelarstvo

“Ova tema koja je izložena u Vlasenici imala je za cilj da ukaže koje su to klimatske promjene koje djeluju na  razvoj pčelarstva a sa osnovnim akcentom na prinos pčelinjih proizoda. Mi smo svjedoci poslednjih nekoliko godina, pa možemo slobodno reći više od deceniju, da ove klimatske promjene koje su nastupile, su najveće štete napravile u oblasti pčelarstva iz prostog razloga što je pčela kao korisni insekt direktno vezana za uslove u kojima se pridonose pčelinji proizvodi, prvenstveno med. Ovim predavanjem je ukazano šta je to što pčelari mogu da učine kako bi, što je god moguće više, umanjili uticaj loših klimatskih okolnosti i da ih podsjetimo šta je to što oni trebaju u okviru svojih snaga, svoje tehnike pčelarenja, da tako kažem anuliraju štetan uticaj klimatskih faktora” – kaže prof dr Mirajnić i pojašnjava da su tehnologija pčelarenja, borba protiv varoe, kvalitetna ishrana pčela neke od preporuka da se prevaziđu loši uticaji klimatskih promjena.

pčelarstvo

“I možda najvažnije od svega, primjena novih znanja i mijenjanje starih navika koje su veliki kamen spoticanja razvoju pčelarstva. Upravo ovakva predavanja trebaju i moraju da mijenaju te stavke. Meni je izuzetno drago što je ovdje večeras u Vlasenici bilo dosta mladih, dosta žena i to je za ovaj kraj jedan pozitivan pomak, da u budućnosti, ovaj kraj ima šanse da se pčelarstvo u još većem broju razvije. Mi sa stručne strane se nudimo da i u narednom periodu pomognemo u razvoju pčelarstva, jer proizvodnja hrane nema alternativu“ – poručiio je profesor dr Goran Mirjanić sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

Predavanju je prisustvovalo više od 40 pčelara, najvećim dielom iz Vlasenice ali i susjednih opština.

Ljubomir Lukić iz vlaseničkog sela Rača, bavi se pčelarstvom već 40 godina a ljubav prema pčelarenju i znanje, sticao je kako kaže od komšije Ranka Ložnjaka.

“A bio sam i šumar po profesiji, pa sam u šumi nalazio pčele i donosio kući. Ranije, 60-ih i 70-ih godina., priroda je bila zdrava tako da su i pčele donosile više meda, biljka je više bila medna dok u zadnje vrijeme herbicidi i promjena klime, utiču na prirodu i na prinos pčela a pojavile su se i razne bolesti kojih nije bilo” – kaže Lukić i prisjeća se da je 1965.godine na njegovom pčelinjaku, tzv.američka kuga uniptila znatan broj pčela.

“Tad nisam imao priliku slušati predavanja, i nisam znao šta je to. Da mi ta bolest nije uništila pčele, imao bih oko 100 pčelinjih društava a sad imam oko 40. Od tada slušam svako predavanje i mlađim pčelarima pokažem, ako ih zanima, kako treba da rade oko pčela. Predavanja su za početnike odlična ali i za mene, posebno oko ovih bolesti, koje se trenutno pojavljuju. Dolazim na sva predavanja a kad mogu posjećujem i sajmove u Beogradu i Novom Sadu” – kaže Lukić.

Projekat “Pčelarstvo i ruralni razvoj” bio je inspiracija osamnaestogodišnjem Strahinji Bjelanoviću iz Vlasenice, da uz djeda počne pčelariti.

pčelarstvo

“Preuzimam znanje od svog djeda i ovako dolazim na sastanke. Od vlaseničkog Udruženja sam dobio pogače i želio bih da budem dio njihovg tima. Sa djedom radim na svom pčelinjaku gdje imam 10 košnica” – kaže Stahinja.

Admir Hodžić koordinator projekta “Pčelarstvo i ruralni razvoj”, ispred organizacije Muslim Aid ističe da je cilj bio osnažiti pčelare, posebno mlade i pčelarska udruženja.

“Drago nam je što smo osnažilio 14 mladih pčelara. Udruženje smo osnažili nabavkom linije za proizvodnju pogača koja je prije dva mjeseca puštena u rad a pčele su te pogače već konzumirale i pomažu im da prebrode ovu zimu. Učestvovali smo i na Sajmu. Imali smo i edukacije sa djecom u školi, što je možda, najslađi dio ovog projekta gdje smo im pokazali zanimljivi svijet pčela” – pojašanja Hodžić.

Željko Damljanović šef Odsjeka za razvoj u opštini Vlasenica napominje da je tokom dvogodišnjeg projekta urađeno mnogo.

“Naravno tokom ove dvije godne imali smo čitav niz kako teorijskih tako i praktičnih edukacija na pčelinjacima. Četrnaest pčelara početnika je dobilo po osam pčelinjih društava sa neophodnom opemom, vrcaljke, posude od inoksa, odijela i slično. Mislim da je projekat bio izuzetno koristan a pečat evo daje jedan od najeminentnijih profesora iz ove oblasti prof. Mirjanić. Želim da se zahvalim na saradnji organizaciji Muslim Aid, Poljoprivrednoj zadruzi “Zdravo” i Udruženju pčelara” – kaže Damljanović.

Zahvalnost na realizaciji projekta izražava i Duško Vržina predsjednik Udruženja pčelara Vlasenica.

pčelarstvo

“Hvala im jer su imali sluha da baš pomognu pčelarima. Nadamo se da ćemo i ubuduće imati podršku kako od opštine, tako i od nevladinih organizacija“ – kaže Vržina i dodaje da Udrruženje broji 47 članova i dva počasna člana – načelnika opštine Miroslava Kraljevića i Admira Hodžića iz Muslim Aid Association.

Ukupna vrijednost projekta “Pčelarstvo i ruralni razvoj” u opštini Vlasenica, iznosi oko 112 000 KM od čega 54 000 KM finansira Opština Vlasenica, 47 000 Muslim Aid a ostatak korisnici. Realizacija projekta počela je u martu prošle godine (2023).

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button