
U Zvorniku predstavljene četiri knjige Slobodana Nagradića
U zvorničkom Domu omladine sinoć su predstavljene četiri knjige – „Tumačenja i vrednovanja“, „Nije čovjek ko ne psuje“, „Protiv stigmi i samoobmana“ i „Kultura, istorija, nasljeđe“, autora Slobodana Nagradića iz Banjaluke.
Nagradić je rekao da je njegova pedeseta knjiga „Protiv stigmi i samoobmana“ izašla u izdanju zvorničke izdavačke kuće „As oglas“ koju želi sa ostalim knjigama da predstavi i približi zvorničkoj publici.
„Ove knjige su rezultat dugogodišnjih istraživanja i pisanja o raznim temama, a manje-više, odnose se na našu stvarnost u Republici Srpskoj, nešto šire u BiH i, uslovno rečeno, još šire na područja na kojima živi srpski narod nekoliko vijekova unazad“, rekao je Nagradić.
Ističući da su ove četiri knjige tematski različite, Nagradić je rekao da se prva bavi isključivo književnom kritikom i rezultat je interpretacije književnih djela, pogotovo romaneskih struktura srpskih pisaca iz Republike Srpske u kojima je naša kritika izuzetno malo pisala.
Knjiga ‘Nije čovjek ko ne psuje’ je etnografskog karaktera i obuhvata istraživanja običaja iz derventskog kraja u vezi sa psovkama. Nagradić je zabilješke radio u osamdesetim godinama prošlog vijeka, a zbog raznih razloga uključujući i građanski rat, tom poslu se vratio 2022. godine i napisao sve šta njegovi zemljaci psuju, a psuju, kako je rekao, „kreativno“.
Prema njegovim riječima, objavio je i knjigu političkih eseja u kojoj se mogu pročitati studije vezane za Ustav Republike Srpske povodom 30 godina, djelovanje opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske, pa sve do biografskih ocjena od Milovana Đilasa, Slobodana Miloševića, Branka Mikulića, kojeg se danas malo ko sjeća i zna, a on je uprvaljao našim životima skoro 30 godina i red je da se da ocjena njegovog djelovanja iz tog vremena.
Nagradić je rekao da se knjiga „Kultura, istorija, nasljeđe“ tiče nekih problema i fenomena iz oblasti kulture, istorije i kulturnog nasljeđa.
„Radio sam u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa kao direktor i suočavao sam se sa mnogim pitanjima. Da bih imao svoj stav morao sam danonoćno da čitam, pišem, komparišem sa drugim iskustvima i izdanjima i tako sam se odvažio da napišem nekoliko rasprava i eseja iz te oblasti“, rekao je Nagradić.
On je naglasio da je to dragocijeno za nekog ko će pisati disertciju o tom problemu, a značajno je i da se vidi kako se manipuliše sa kulturno-istorijkim nasljeđem u BiH, ko to sve otima i zbog čega.
O književnom stavaralašrvu Slobodana Nagradića govorilu su istoričar Željko Vujadinović iz Banjaluke i dr Zlatko Jurić iz Kotor Varoši.
Direktor Izdavačke kuća „As oglas“ Dejan Spasojević zahvalio se Nagradiću što je odabrao ovu izdavačku kuću za izdanje knjige „Protiv stigmi i samoobmana“ i dodao da je autor kroz obrade raznih društveno-političkih tema stvarao prikaz i analizu odnosa u društvu, uzročno-posljedičnih veza, pojedinaca iz javnog života, njihovih karaktera i odnosa, od izbornih procesa pa do odnosa u kulturnom životu.
Organizator predstavljanja ovih knjiga je bilo Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ iz Zvornika u saradnji sa As oglas izdavaštvom.
