ističemoKultura i dešavanjanaslovnaRegija BiračRepublika SrpskaVijesti

Јovanka Stojčinović Nikolić obilježila 50 godina književnog stvaralaštva

Pjesnik, prozaista, esejista i radnik u kulturi Јovanka Stojčinović Nikolić obilježila je 50 godina književnog stvaralaštva. Kao rukovodilac Centra za kulturu i obrazovanje, dala je nemjerljiv doprinos kulturi u Doboju.

Književno stvaralaštvo Jovanke Stojčinović Nikolić iz Doboja predstavljeno je i u Zvorniku.

„Sve pesme i priče su izraz moje životne istine ili nekog meni sličnog i dragog“, rekla je Nikolićeva prilikom posjete Zvorniku i dodala da je počela pisati u šestom razredu osnovne škole. Ona je tada istakla da je objavljena knjiga „Sunce pod jezikom“, na kojoj je radila šest godina, njen najveći uspjeh i da je izdavač Srpska književna zadruga iz Beograda. Osim proze, piše književnu kritiku, a za pet decenija stvaralačkog rada objavila je 23 naslova.

– Prvi put kad sam počela pisati, ja sam otvorila prozor noć je bila i pored mjesečine sam pisala, tako da je to bilo sasvim nešto drugačije. Јa razmišljam koliko je vremena prošlo od tada, ja sam napisala više od 900 pjesama, tri knjige kritike, jednu knjigu haiku poezije takođe – navela je Stojčinović Nikolić.

Јovanka je svestran književni stvaralac kažu njene kolege i dodaju da joj je ljubav osnovni pokretač za rad.

Jovanka je pjesnik jezika, njen jezik je iz govora njenih predaka, taj jezik je njen drugi i vrlo važan zavičaj, naveo je Ranko Pavlović književnik.

Postoje mnogi dobri pisci, navodi Milica Јeftimijević Lilić književnik, ali kada izađu na scenu ne umiju dobro da pročitaju svoju pjesmu ili nisu dobri ljudi, tako im nešto nedostaje, a Јovanka je kompletna ličnost.

Nikolićeva je, između ostalih, objavila knjige „Neko je pozvonio“, „Zvijezda skitača“, „Oblik svetlosti“, „Trenutak koji je izmislio ogledalo“, „Ključaonica“, „Trinaesti stepenik“, „Tamno oko ulice“.

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, a njena poezija prevedena je na više od 15 jezika. Od 2012 – 2016 bila je i predsjednik Udruženja književnika Republike Srpske.

Član je udruženja književnika Republike Srpske i Srbije, Društva pisaca iz Letonije i Akademije književnositi i umjetnosti iz Bugarske.

Radio Magic, RTRS

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button