
UŽ “Maja” Kravica pruža podršku žrtvama porodičnog nasilja putem SOS aplikacije
Od 1. oktobra, Udruženje žena “Maja” Kravica pruža podršku žrtvama porodičnog nasilja putem SOS aplikacije, koja korisnicima omogućava brzu prijavu nasilja uz pomoć „panik tastera”. Jednim klikom se može aktivirati poziv za pomoć koji ide SOS linijama. Osim toga aplikacija omogućava žrtvama porodičnog nasilja da dođu do potrebnih informacija putem četa. Razmjenom poruka moguće je pružanje psihološke podrške, pravna pomoć, ali i razmjena drugih relevantnih informacija.

Stanislava Šakota iz Udruženja „Maja“ Kravica kaže da je ovo novina i napominje da su do sada žrtve porodičnog nasilja imale mogućnost da prijave nasilje i zatraže pomoć na tri načina: telefonom, emailom i prilikom direktnih sastanaka („licem u lice“). SOS aplikacija donosi savremeno i diskretno rješenje koje omogućava žrtvama porodičnog nasilja da zatraže podršku putem svojih pametnih telefona.
“SOS aplikaciju moguće je koristiti iz bilo kog dijela BiH. Ona nije dostupna na Gugl plej prodavnici s obzirom na komplikovanost tehničke prirode i na konstantne izmjene i zahtjeve koji se dešavaju nasumično i zahtijevaju izmjenu aplikacije kako bi se ona ažurirala iznova i iznova. Trenutno link za besplatno preuzimanje se nalazi na internet stranici “Ženskog centra”. Putem aplikacije, žrtve porodičnog nasilja mogu jednostavno i brzo reagovati u kriznim situacijama. Aplikacija predstavlja važan korak u osnaživanju žrtava porodičnog nasilja i omogućavanju brze, sigurne i dostupne podrške ženama i djeci, koji su najčešće žrtve nasilja. Prilikom registracije u aplikaciji treba izabrati lokalno tj. najbliže udruženje kao podršku” – kaže Šakota.

Od 1. oktobra, od kada je SOS aplikacija u upotrebi, Šakota kaže da UŽ “Maja” Kravica nije imalo “poziva u pomoć” putem aplikacije.
“Na sreću nije. Iskreno se nadam da ovaj vid pomoći neće biti potreban. Mi smo od početka, kako je aplikacija postala aktivna obavijestile naše članice i korisnice putem društvenih mreža i radionica o postojanju i načinu korištenja aplikacije. Podijelile smo kalendare vlasnicama frizerskih i kozmetičkih salona kao i vlasnicama sekond hand šopova i cvjećara. Na tim kalendarima nalazi se bar kod za skidanje aplikacije i oni su istaknuti u zanatskim i trgovinskim radnjama u gradu a zaposlenima je objašnjena njihova svrha i način preuzimanja aplikacije. Moguće je da smo mi generalno podložni ustaljenim navikama pa žrtve odlučuju da ipak dođu do policije ili do nas lično, ne bi li prijavile nasilje” – zaključuje Šakota.

Ona napominje da je sve počelo 2020. godine formiranjem neformalne mreže od 13 organizacija za pružanje podrške žrtvama porodičnog nasilja putem SOS aplikacije. Ideju je osmislila i kreirala organizacija Ženski centar Trebinje.

“Tada su organizacije pružaoci usluga putem SOS aplikacije koje čine ovu mrežu, potpisale i Sporazum o saradnji. Mrežu čine organizacije: „Lara“ Bijeljina, „Udružene žene“ Banjaluka, „Budućnost“ Modriča, „Le-Women“ Livno, „Inicijativa građana/ki Mostar“, „Maja“ Kravica, „Ženski interaktivni ruralni centar“ Istočno Sarajevo, „Žene sa Une“ Bihać, „Vive Žene“ Tuzla, „Fondacija lokalne demokratije“ Sarajevo,„Udruženje/Udruga socijalnih radnika SBK/KSB“ i „Centar ženskih prava“ Zenica” – kaže Šakota.
Od potpisivanja Sporazuma o saradnji do danas, kako kaže Šakota, urađeno je mnogo toga.
“Od 1. maja 2020. godine, zahvaljujući inicijativama nevladinih organizacija poput „Lare“ iz Bijeljine i “Ženskog centra” iz Trebinja, u zakonodavni okvir Republike Srpske uvedena je „osoba od povjerenja“ kao pilot projekat podrške žrtvama porodičnog nasilja. Tokom 2021. godine nastavljen je rad na osnaživanju aktivistkinja i povećanju vidljivosti ženskog nevladinog sektora, kao i edukaciji zaštitnih subjekata kroz obuke i unapređenje pristupa informacijama i zakonima o nasilju. Takođe, lokalne organizacije su obučene za prvi pristup tj. kontakt sa žrtvama nasilja, kako da vode komunikaciju, na koji način da im pruže potrebnu pomoć ali i da im pomognu u podnošenju zahtjeva za izricanje zaštitnih mjera. U 2024. godini, unaprijeđena je i funkcionalna SOS aplikacija za pametne telefone, a izrađena je i desktop aplikacija koja je jedinstveni registar za evidenciju žrtava porodičnog nasilja. Naše članice su prošle potrebne obuke za vođenje ovog registra. Registar sadrži niz pitanja koji profilišu žrtvu ali i nasilniika. Desktop aplikaciju je preuzelo 16 ženskih organizacija širom BiH. Time je omogućen efikasniji rad organizacija i sistematizacija podataka za precizniju statistiku o nasilju u porodici” – podsjeća Šakota i navodi da je ove godine UŽ “Maja” Kravica pružilo podršku i kada su u pitanju zakonska rješenja.

“Ove godine 8.marta, smo svojim potpisom podržale Inicijativu za uvođenje femicida u Krivični zakon Federacije BiH, kao i Inicijativu za donošenje novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Republici Srpskoj. BiH se suočava s nedostatkom adekvatnih mjera zaštite žrtava. Prema nezvaničnim podacima u periodu od januara 2019. do oktobra 2024. godine, smrtno su stradale 62 žene – od toga 42 u Federaciji BiH, jedna u Brčko distriktu BiH i 19 u Republici Srpskoj (RS). Neke od njih su ubijene vatrenim oružjem. Femicid je najekstremniji oblik rodno zasnovanog nasilja. Primjetno je i da pojedini mediji senzacionalistički pišu o femicidu, banalizuju nasilje, glorifikuju nasilnika kao i upotrebu oružju. Svako od nas mora imati na umu činjenicu da je femicid najokrutnije finale dugogodišnjeg nasilja nad žrtvom” – ističe Šakota.
Takođe, smatra Šakota, za smanjenje stope nasilja neophodno je uvesti kontinuiranu i sistemsku edukaciju koja bi pratila izmjene krivičnog zakonodavstva. Samo uz adekvatne kazne i jasno definisane zakonske mjere moguće je spriječiti ponavljanje nasilja i efikasno zaštititi žrtve.
“Poseban fokus treba staviti na prevenciju, koja je ključna i poželjnija od bilo kakve kasnije intervencije. Preventivni pristup mora početi od najranijeg uzrasta – kroz obrazovni sistem, od vrtića i škola, pa sve do obrazovanja i obuka unutar institucija koje se bave zaštitom žrtava i sankcionisanjem počinilaca.Dugoročno gledano, samo kombinacija preventivnog djelovanja, edukacije i stroge primjene zakona može doprinijeti značajnom smanjenju nasilja u porodici” – kaže Stanislava Šakota iz UŽ “Maja” Kravica.
O Udruženju
Udruženje žena “Maja” radi na implementaciji različitih projekata kao nosioc ili partnerska organizacija. Pored tema koje se bave nasiljem nad ženama radi i na projektima koji se bore protiv trgovine ljudima, ekonomskim osnaživanjem žena, uticajem klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju, ruralnom razvoju i slično. Osim toga, udruženje sa UŽ “Priroda” Bratunac ima registrovanu zadrugu OPZ “Žena” koja otkupljuje jagodičasto voće, vrši usluge keteringa i prodaje suvenirske i domaće proizvode sve u cilju ekonomskog jačanja žena.




