
Zvornik: Svečano otvorena Umjetnička škola „Vojin Komadina”
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Borivoje Golubović večeras je presijecanjem vrpce sa gradonačelnikom Zvornika Bojanom Ivanovićem otvorio Umjetničku školu „Vojin Komadina“.
U izgradnju ove škole, koja ima oko 400 metara kvadratnih korisnog prostora, grad Zvornik je uložio oko 900.000 KM.
Resornom ministarstvo dalo je ranije saglasnost za osnivanje srednje muzička škole u Zvorniku i donijelo izmjene Statuta u mješovitu muzičku školu, odnosno umjetničku školu.
Ministar Golubović je rekao je da umjetničko obrazovanje zauzima jendo važno mjesto u sistemu obrazovanja i vaspitanja u Republici Srpskoj i naglasio da Osnovna muzička škola u Zvorniku istovremeno obilježava jubilej – 70 godina postojanja i rada.
– Kada tome dodamo činjenicu da je to sada i srednja umjentička škola, koja će početi sa radom od 1. seprembra ove godine, onda je to veoma značajno, ne samo za Zvornik, nego i za regiju i Republiku Srpsku u cjelini – rekao je Golubović.
Ističući da resorno ministarstvo daje veliki značaj kad je u pitanju umjetničko obrazovanje, Golubović je naglasio da će Ministartvo prosvjete i kulture i u narednom periodu podržavati ovakve projekte, ne samo u Zvorniku, nego u cijeloj Republici Srpskoj.
On je gradonačelniku, direktoru, nastavnicima, učenicima i roditeljima čestitao otvaranje umjetničke škole i jubilej koji ova ustanova obilježava.
Gradonačelnik Zvornika Bojan Ivanović rekao je da je ovo veliki i važan dan u istoriji Zvornika, posebno što otvaranjem Umjetničke škole i proslavljanja jubileja, grad obilježava 21. maj – Dan grada i 616 godina od prvog pisanog pomena Zvornika.
Ivanović se zahvalio rukovodstvu škole i svima onima koji su od prvih dana rada ove škole da sada proizveli brojne talente u Zvorniku i ugradili im ljubav za umjetnošću i muzikom.
„Ne govorim o kvalitetu njihovog rada, ali sama činjenica da osvajaju brojna priznanja sa takmičenja govori u prilog činjenici da se radi o kvalitenoj školi koja obrazuje učenike željne muzičkog znanja“, rekao je Ivanović.
On je dodao da je veoma važno da će od septembra, pored osnovnog muzičkog obvrazovanja, u Zvorniku biti omogućeno i srednje muzičko obrazovanje, pa će osnovna i srednja škola u jednoj zgradi funkcionisati pod nazivom Umjetnička škola „Vojin Komadina“.
Direktor škole Dijana Zekanović rekla je da je muzička škola u Zvorniku počela sa radom prije 70 godina kao istureno odjeljenje Osnovne muzičke škole iz Loznice sa samo jednom klasom.
„Danas muzičku školu pohađa oko 270 učenika, a najveća radost je otvaranje srednje muzičke škole, jer napokon roditelji ne moraju da šalju djecu u neki drugi grad radi muzičkog obrazovanja, nego mogu da ih školuju upravo ovdje u Zvorniku“, rekla je ona.
Zekanovićeva je istakla da trenutno Osnovna škola ima 24 zaposlena radnika, koji školuju učenike na devet odsjeka u više klasa.
Ona se zahvalila gradonačelniku Ivanoviću na podršci i realizaciji ovog projekta, kao i ministu Goluboviču i resornom ministartvu na davanju saglasnosti za osnivanje ove škole.
Učenici Osnovne muzičke škole „Vojin Komadina“ izveli su ovim povodom koncert na platou ispred škole.
Ova obrazovna ustanova koja je prije sedam decenija osnovana kao odjeljenje lozničke Muzičke škole sada ima devet odsjeka i svake godine između 250 i 260 učenika.
Od septembra će muzički obrazovati i srednjoškolce.





